بخشی از سخنرانی ریموند لوتا در برنامه ۲۵ سپتامبر کتابفروشی انقلاب در همبستگی با کارزار دفاع از جان زندانیان سیاسی در ایران

به اشتراک گذاشتن
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

از نشریه آتش شماره ۱۲۰ آبان ۱۴۰۰

من صحبتم را با انترناسیونالیسم شروع می کنم. می خواهم به پیش گذاشتن راه دیگری را برای بشریت در جهان امروز مطرح کنم و اینکه رابطه این کمپین  با آن جهان و آینده ای که می خواهیم بسازیم چیست؟ ما از تعدادی از سخنرانان درباره وضعیت کنونی ایران شنیدیم . در مورد چیزهایی که شنیده ایم بیشتر یاد خواهیم گرفت. سخنرانان به ما گفتند که مبارزه و مخالفت و شورشی که  زنان علیه حجاب و همه شرایط برده داری که توسط این رژیم نفرت انگیز جمهوری اسلامی به آنها تحمیل شده، افزایش پیدا کرده است. آنها همچنین گفتند کردند که اعتصابات و اعتراضات به مشکلات اقتصادی شدت پیدا کرده است. آنها به ما گفتند قیام های اقلیت های ملی و مذهبی علیه ظلم و ستم که بر آنها روا میشود گسترش یافته است. همچنین درباره هنرمندان و روشنفکران که  برای مطالبه حق بیان و آزادی اندیشه و حتی فکر کردن مبارزه می کنند شنیدیم و همچنین شنیدیم که  طرفداران محیط زیست که علیه تخریب محیط زیست و ازبین رفتن اکوسیستم اعتراض میکنند چه هزینه های سنگینی بابت این مبارزات متحمل میشوند.
 در طی این چند سال گذشته خیزشهای مهمی رخ داده است و یک جریان انقلابی در این زمان رشد و نفوذ پیدا کرده است. این نبردها عادلانه ومحق بوده و دارای اهداف عدالت خواهی و حق طلبانه هستند. درمقابل تمام اینها، رژیم جمهوری اسلامی صدها نفر را دستگیر و هزاران نفر را شکنجه کرده است. بخشی از این مطالب را شما از زبان کاوه میلانی و مریم کلارن شنیده اید که سرکوبهای ظالمانه و نامشروع توسط رژیمی ناعادلانه و نامشروع اعمال میشوند.
کسانی که در برابر این سرکوبها ایستادگی میکنند، کسانی که با ظلم و ستم در این جامعه مبارزه میکنند، باید مورد حمایت همگی قرار گیرند و این وظیفه ما است که با مردم ایران آرمان مشترک داشته باشیم. کسانی که به  خیابانها می آیند و یا کسانی که در زندانها هستند، زندگی شان همانطور که در کمپین اضطراری آزادی فوری زندانیان سیاسی ایران میگوییم به معنای واقعی کلمه اکنون بر روی لبه تیغ قرار گرفته است.

لری اورست در مورد تاریخ سلطه امپریالیستی ایالات متحده بر ایران صحبت کرد. امپریالیسم یک سیستم جهانی غارت و ستم، با زنجیره های عرضه جهانی کارگاه های عرق ریزان و کار کودکان است. شاید شنیده باشید که شرکت اپل اخیرا یک نوع جدیدی از اپل را به بازار عرضه  کرده است، بدون کار کودکان در معادن کنگو هیچ شرکت اپلی موجود نخواهد بود. همچنین بدون کارگاه های عرق ریزان در چین، که در آن مردم به معنای واقعی کلمه تا سرحد مرگ کار میکنند، این پدیده ها به بازار جهانی عرضه نخواهد شد. همانطور که گفتم امپریالیسم یک نظامی است بر مبنای استثمار و ستم در سراسر جهان که توسط یک ماشین نظامی نسل کشی اعمال میشود. درست در همین زمان که ما داریم صحبت میکنیم، کشتی های جنگی دریایی ایالات متحده در حال گشت زنی در خلیج فارس هستند. آمریکا بیش از ۷۵۰ پایگاه نظامی در بیش از ۸۰ کشور جهان دارد. اخیرا آمریکا متحمل یک شکست تحقیرآمیز در افغانستان شد، اما  چه مرگ و ویرانی را  بر مردم آن کشور تحمیل کردند. این نظامی است که بر علیه مردم ایران و مردم جهان ایستاده است.

 من پیرو باب آواکیان هستم. باب آواکیان معمار یک چارچوب کاملاً جدید برای رهایی بشریت  یعنی کمونیسم نوین است. و به عنوان  یکی از پیروان باب آواکیان من یک انترناسیونالیست هستم. این کتابفروشی نیز از آن الهام گرفته است. قلب تپنده این کتابفروشی، ثمرۀ کار و تلاش  و رهبری باب آواکیان است و اینجا در این کتابفروشی مردم تمام جهان در درجه اول برای ما  قراردارند. جنبش انقلابی که ما در حال ساختن آن هستیم و افرادی را که ما آموزش میدهیم به بالا بردن درکشان کمک میکنیم تا متوجه باشند که زندگی آمریکایی ها مهمتر از زندگی مردم دیگر جاهای جهان نیست. انترناسیونالیسم و همه جهان اولویت ما است و مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی ایران مبارزه ای است که میبایست همه کسانی که مشتاق عدالت و دنیایی بهتر هستند به آن بپیوندند. ما باید از مرزها عبور کنیم، ما باید به همدیگر نزدیک شویم، باید از قهرمانی برادران و خواهران ایرانی خود و هر کجا که مردم برمیخیزند درس بگیریم. هر کجا که مردم در برابر سرکوب ایستادگی میکنند، ما باید در کنارشان باشیم و این امر به ویژه برای ما در اینجا، در شکم این هیولا که بزرگترین ستمگرعلیه بشریت در جهان امروز است، بسیار اهمیت دارد .
ما باید افراد این جامعه را نسبت به مسئولیت خود، مسئولیت بین المللی در برابر همه کسانی که در برابر ظلم مقاومت میکنند آگاه کنیم و نبرد برای آزادی این زندانیان سیاسی را با مبارزه برای رهایی  تمام بشریت پیوند زنیم. ما امروز با وضعیت خاصی در جهان روبرو هستیم. وضعیتی است که در آن دو نیروی ارتجاعی واپسگرا و منسوخ به جدال علیه یکدیگر برخاسته اند. از یک سو امپریالیسم، به ویژه امپریالیسم ایالات متحده که بر جهان تسلط دارد و این همه رنج و استثمار را که من در مورد آن صحبت کردم بر مردم تحمیل کرده است و از سوی دیگر نیروهای واپسگرای متعفن ارتجاعی و زن ستیز بنیادگرایان اسلامی. این بنیادگرایی اسلامی چیزی است که در ایران حاکم است.  این دو نیرو در حال مقابله و مبارزه با یکدیگر هستند… باید راه دیگری وجود داشته باشد و راه دیگری موجود است و آن  کمونیسم نوینی است که باب اواکیان  مطرح کرده است. این روش، رویکرد، چشم انداز و چارچوبی است جهت بر پا کردن  انقلابی برای رهایی بشریت از هرگونه استثمار و ستم و برای ایجاد جامعه و جهانی که در آن انسانها میتوانند شکوفا شوند و ما میتوانیم محیط زیست را برای نسلهای فعلی و آینده حفظ کنیم .
این یک واقعیت الهام بخش است که در ایران نیرویی وجود دارد تحت نام حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) که  کمونیسم نوین را تحت شرایط سرکوبگرانه در دست گرفته و به کار میبرد و  بسیار الهام بخش است که در حال حاضر نیرویی در افغانستان در حال ظهور است که کمونیسم نوین را با الهام و تجربه حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) مطالعه کرده و  اعلام موجودیت کرده که برای این کمونیسم نوین در افغانستان به نبرد بر خاسته است. نام این نیرو «جنبش کمونیسم نوین افغانستان» (جکنا) است.

من میخواهم رابطه برخی از این نکات را برای شما بشکافم. مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی ایران، مبارزه برای آزادی این زندانیان در ایران و مقابله با این رژیم وحشیانه از یک سو و تهدیدهای امپریالیستی ایالات متحده از سوی دیگر، نبردی است بسیار مهم  برای همه کسانی که طرفدار عدالت و  مبارزه هستند. این مبارزه چشم اندازهای جدیدی را برای مردم جهان باز میکند که در دام این و یا آن دو منسوخ امپریالیسم یا  بنیادگرایی ارتجاعی متعصب گرفتار نشوند. اگرمردم این کار را با روحیه مخالفت با هر دو رژیم بنیادگرای اسلامی و امپریالیسم انجام  دهند، چشم انداز جدیدی باز میشود که این نبرد در این زمان و در این جهان میتواند به طور قدرتمندی به ایجاد شرایط مطلوب برای گشایش راهی برای انقلابی که بشریت میبایست بر علیه تمام اشکال استثمار و ظلم نقطه پایانی گذارد تا این دو منسوخ  به زباله دان تاریخ، جایی که به آن تعلق دارند ریخته شوند.

انقلاب برای رهایی همه بشریت در ایران و سراسر جهان ، این چیزی است که در حال ساخته شدن است و این چیزی است که می بایست برای آن مبارزه کرد و این نبرد، نبرد برای آزادی این زندانیان سیاسی در ایران  که عنوان این فراخوان است برای همه کسانی که از عدالت اجتماعی حمایت می کنند، ضروری است. و در عین حال نبردی است که میتواند و باید با نبرد برای جهانی نوین برای همه بشریت مرتبط باشد و این درست همان چیزی است که ما به عنوان  انقلابیون درگیر در این کمپین انجام میدهیم و این یک کمپین  بسیار گسترده ای است که ما می بایست آنرا به شکل هر چه وسیعتری به پیش ببریم. ما باید پژواک فریادها و خواننده آهنگهای آزادی تمام زندانیان سیاسی ایران باشیم. آنها واقعا قهرمانان زمانه ما هستند. من از همه شما تشکر میکنم و از روحیه مردم ایران تشکر میکنم.

شعار «آزادی زندانیان سیاسی ایران» فقط یک شعار سمبلیک نیست. ما به جد به دنبال تحقق این شعار هستیم و به زندانیان سیاسی ایران می گوییم که ما پشت شما هستیم.